ul. Grunwaldzka 38A/U7

Terapia blizn

Blizna to miejsce po przerwaniu ciągłości skóry w wyniku urazu, operacji lub oparzenia. Powstaje w trakcie procesu naprawy, łącząc uszkodzone tkanki. Organizm wytwarza tkankę zastępczą, nie tylko w widocznym miejscu lecz co najważniejsze w wszystkich warstwach tkanki podskórnej która uległa uszkodzeniu.
Tkanka bliznowa może powodować lokalne oraz uogólnione zaburzenia. Terapia blizn ma na celu zniwelowanie wszelkich następstw z tym związanych, takich jak:
-zmiany wyglądu skóry (wciągnięcia, przebarwienia, obrzęki)
-zaburzenia funkcjonalne
-zaburzenia czucia
-drętwienie, mrowienie
-nadwrażliwość, zaburzenia czucia oraz ból
Blizny mogą być przyczyną bólu słabo reagującego na leczenie lub przedwczesne uszkodzenie się tkanek. Terapia blizny Poznań wpływa na przywrócenie homeostazy organizmu.

Terapia blizn – na czym polega?

W momencie tworzenia się blizny w głębszych warstwach tkanek dochodzi do powstania zrostów, skutkujących upośledzeniem ruchomości i pogorszeniem przesuwalności tkanek.
Do uogólnionych zaburzeń wynikających z powstania blizn zaliczamy głównie wszelkie zaburzenia funkcjonalne. Taśmy powięziowe spełniają trzy podstawowe zadania takie jak: przenoszenie sił, koordynacja sekwencji ruchowych oraz funkcję amortyzacyjną. Ponad to blizna może przyczynić się do kompensacyjnego ustawienia ciała oraz zaburzenia propriocepcji.
Dlatego blizna może powodować problemy w innych częściach ciała i być realną przyczyną pojawiających się dolegliwości bólowych.

Jakie są etapy i metody terapii blizn stosowane przez fizjoterapeutów?

Pierwszym etapem w każdej terapii jest wywiad i badanie. Ważnymi informacjami dla fizjoterapeuty w trakcie wywiadu i badania będzie mechanizm urazu, okoliczności jego powstania, odczuwalne dolegliwości, zaburzenia strukturalne, funkcjonalne oraz zakres ruchomości.
W zależności od miejsca występowania, charakteru blin oraz powodowanych następstw. Terapia blizn musi być indywidualnie dopasowana do potrzeb pacjenta, wykorzystując przy tym odpowiednie metody terapeutyczne.
W trakcie zabiegów terapii blizny fizjoterapeuci korzystają z elementów masażu (technik drenażowych, głaskania, mobilizacji powierzchownej oraz głębokiej), manualnej mobilizacji blizny (rozciąganie, przełamywanie, rolowanie, kompresje, a także wiele innych chwytów), zabiegu miodobrania, terapii bańką próżniową, flossingu, terapii narzędziowej, igłoterapii oraz kinezjotapingu.

Terapia blizn Poznań – dlaczego warto wybrać mnie?

Sposobów pracy z blizną jest bardzo wiele. Najważniejszym zadaniem jest dobrać odpowiednią metodę terapeutyczną do danego pacjenta oraz w odpowiedniej sytuacji. W tym celu podczas pracy z pacjentem wykorzystuje możliwości jakie daje kinezjologia stosowana. Metoda ta pozwala dobrać odpowiedni bodziec terapeutyczny jaki potrzebny jest do uzyskania zamierzonego efektu. Dzięki temu stosuje terapie manualną, pinoterapie, czy igłoterapię wiedząc, że dane struktury potrzebują dokładnie tego bodźca dla lepszej pracy. Wykorzystując testy mięśniowe, jestem w stanie się dowiedzieć jaka metoda terapeutyczna sprawdzi się najlepiej w określonej sytuacji. Co więcej diagnostyka ta pozwala sprawdzić na jakie inne części ciała wpływa blizna i zaburza ich prace. Ale również jeśli blizna swoją powierzchnią obejmuje większy fragment ciała. Przy pomocy narzędzi zaczerpniętych z kinezjologii możemy sprawdzić dokładnie, który obszar jest zaburzony i skupić się na mniejszym fragmencie blizny. Maksymalizuje to wówczas skuteczność i przyśpiesza efekty jakie daje terapia blizn Poznań.

Mikołaj Kaźmierczak - ZnanyLekarz.pl

Umów wizytę

Mikołaj Kaźmierczak - ZnanyLekarz.pl
Pozbądź się dolegliwości!