ul. Grunwaldzka 38A/U7

Terapia manualna

Spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej?

Odczuwasz ból, dyskomfort podczas siedzenia, stania, czy chodzenia?

Przebyłeś uraz, kontuzje, operacje?

Chcesz zmniejszyć ryzyko urazu w przyszłości i działać profilaktycznie?

W tych i wielu innych aspektach może pomóc Ci odpowiednia terapia manualna, która jest właśnie dla Ciebie.

Terapia manualna – co to?

Na pytanie co to jest terapia manualna nie można odpowiedzieć w kilku krótkich zdaniach. Spowodowane jest to bardzo szerokim wachlarzem działań i umiejętności oraz liczbą problemów jakim jest w stanie sprostać.

Terapia manualna to dział medycyny zajmujący się przywracaniem zaburzeń, patologii organizmu. Do których dochodzi  zarówno nagle w trakcie urazu, wypadku, operacji jak i  w wyniku długo trwałego procesu tworzenia się negatywnych dla zdrowia skutków kompensacji, o charakterystyce przeciążeniowej.

Terapia manualna według koncepcji dr. Radosława Składowskiego opiera się na pracy w obszarze pięciu regulatorów FRSc- Five Regulator System Concept. Koncepcja polega na założeniu, że zachodzącymi procesami w naszym ciele kontroluje system pięciu układów:

I układ piezoaktywny

II układ humoralny

III układ nerwowy autonomiczny

IV układ nerwowy somatyczny

V układ Skórnych Stref Odczynowych

Wymienione regulatory w sytuacji powstania zaburzania funkcjonowania (patologi) charakteryzują się specyficznymi objawami występowania bólu. Zgodnie z reakcjami fizjologicznymi, biochemicznymi, biomechanicznymi i anatomicznymi organizmu człowieka. Na tej podstawie terapeuta manualny może zaplanować i prowadzić skuteczny proces terapeutyczny.

Terapia Manualna jest zawsze dostoswana indywidualnie do każdego pacjentka. W pracy fizjoterapeuty nie ma możliwości na schematyczne działania. Zaburzenia pojawiające się w organizmie człowieka, są wynikiem zachodzących w określony sposób reakcji, bodźców i procesów. Proces leczenia w zależności od problemu pacjenta polega na całkowitym przywróceniu utraconego zdrowia. Utrzymaniu dotychczasowego zdrowia lub spowolnieniu postępujących procesów chorobowych.

Terapia manualna charakteryzuje się holistycznym spojrzeniem na całe ciało człowieka. Szczegółowo ukierunkowany wywiad i badanie pomagają  zrozumieć mechanizm powstania problemu. Dzięki temu zastosowana terapia cechuje się dużą skutecznością i efektywnością. W zależności od stanu zdrowia pacjenta oraz procesu chorobowego zdarza się, że pacjenci odczuwają poprawę już po pierwszej terapii. Czasami jednak jest to dłuższy proces, polegający na wzajemnej współpracy pacjenta z fizjoterapeutą. Zmianie codziennych niekorzystnych nawyków, zwiększeniu aktywności fizycznej czy zmianie diety.

Najważniejszym narzędziem pracy w terapii manualnej jest przyczynowo- skutkowy sposób myślenia oraz odpowiednia diagnostyka. W trakcie terapii korzysta się z takich metod postępowania jak:

– Pinoterapia

– Igłoterapia

– Mobilizacje i manipulacje stawowe

– Terapia Bańką Chińską

– Manualna praca z tkankami miękkimi

Terapia manualna – co leczy?

Fizjoterapia manualna z wykorzystaniem technik terapii manualnej sprawdzi się u osób w stanach pourazowych, pooperacyjnych lub przeciążeniowych. Korzyści jakie oferuje to zmniejszenie bólu, poprawa ruchomości stawów i zakresu ruchu. W wyniku tego zmniejszają się również napięcie mięśniowe oraz stany zapalne tkanek miękkich.

Fizjoterapia manualna wskazania:

-kontuzje sportowe

-przyspieszenie gojenia urazów: skręcenia, złamania, stłuczenia i zapalenia

-bóle głowy i karku, migreny

-dolegliwości bólowe kręgosłupa

-wady postawy

-ostroga piętowa

-bóle mięśni i stawów

-bóle przeciążeniowe

-rwa kulszowa, rwa barkowa

-dyskopatia, przepuklina kręgosłupa

-blizny

-stany przeciążeniowe tkanek

-stany po złamaniach kości

-drętwienia kończyn i palców

-stres, przemęczenie

Powyższe wskazania to tak naprawdę tylko przykładowy fragment profitów, które niesie za sobą terapia manualna i fizjoterapia.

Przeciwwskazania do terapii manualnej

Terapia manualna – przeciwskazania:

Pomimo bogatego wachlarza zastosowań terapii nie można zapomnieć o sytuacjach lub stanach chorobowych, w których wprowadzenie poszczególnych technik mogłoby przyczynić się do pogorszenia stanu zdrowia pacjenta. Najważniejszym przeciwskazaniem jest czynna zakrzepica żył głębokich. Poniżej podane zostaną pozostałe przeciwskazania względne, które muszą być indywidualnie rozpatrywane z lekarzem prowadzącym pacjenta.

-nowotwory złośliwe

-świeże złamania

-świeże zerwania

-zakrzepica głębokich żył kończyn dolnych

-choroby ogólne w stanie ostrym

-zapalenia kości

-gruźlica

-otwarte rany

-niewydolność krążenia mózgowego

Terapia manualna Poznań – skorzystaj z mojej pomocy!

O skuteczności omawianej metody terapeutycznej można pisać jeszcze długo. Uważam, że najważniejszym potwierdzeniem skuteczności jest każdy pacjent, u którego medycyna manualna Poznań pomogła pożegnać się ze swoim problemem.

Celem mojej pracy jest odnalezienie przyczyny Twojej dolegliwości. Podczas fizjoterapii nie ma schematów. Każdy pacjent jest inny dlatego staram się dobrać terapię „szytą na miarę” Sprawdź sam/sama terapia manualna Poznań.

Mikołaj Kaźmierczak - ZnanyLekarz.pl

Umów wizytę

Mikołaj Kaźmierczak - ZnanyLekarz.pl
Pozbądź się dolegliwości!